
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | 2-Wire, SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 2 µs |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Resolution | 2 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Core Architecture(core/core processor) | Multiplying DAC |
| Differential Output | Yes |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$25.92252
Ext.Price$25.92252
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $25.92252 | $25.92252 |
| 10 | $21.16034 | $211.60340 |
| 25 | $20.29944 | $507.48600 |
| 50 | $19.47357 | $973.67850 |
| 100 | $18.68130 | $1868.13000 |
| 300 | $17.92156 | $5376.46800 |
